Dernekler Toplantısı.

Marsilya Başkonsolosluğu 26.12.2009

Görev bölgemizde bulunan Türk-Fransız derneklerinin başkanlarının katılımıyla 12 Aralık 2009 Cumartesi günü Başkonsolosluğumuza yaklaşık 350 km. mesafede bulunan Narbonne şehrinin yakınındaki Neviane adlı kasabadaki toplantı salonunda Narbonne Dernek Başkanının ev sahipliğinde bir koordinasyon ve çalışma toplantısı yapılmıştır.

Toplantı gündemi çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra çalışma toplantısına geçilmiştir.

Dernek Başkanlarımızın tümü, sırasıyla söz alarak özetle, Başkonsolosluğumuz girişimleri ve başkanlığında yapılan çalışma ve koordinasyon toplantılarının birbirlerini tanımalarına, ortak projeler üretmelerine imkan verdiğini vurguladıktan sonra bulundukları bölgelerde vatandaşlarımıza yönelik olarak şimdiye kadar gerçekleştirmiş oldukları faaliyetleri özetle aktarmışlar 2010 yılında öngördükleri etkinlikleri başlıklar halinde ifade ettikten sonra bazı derneklerimizin Belediye ve Mahalli makamlar ile karşılaştıkları zorlukları, kültür merkezlerinin satın alınması ve inşaasına ilişkin izinlerin sağlanmasındaki güçlükleri dile getirmişlerdir.

Dernek Başkanlarımız derneklerin giderek ikinci ve/veya üçüncü nesile dernek yönetiminde söz sahibi olmaları için kapılarını açmaya başladıklarını, kadın kollarının kurularak kadınlara yönelik projeleri gerçekleştirmeye yöneldiklerini vurgulamışlar, Başkonsolosluğumuzun tüm bu konuda desteklerini beklediklerini ifadeyle, Başkonsolosluğumuz başkanlığında yapılan çalışma ve koordinasyon toplantılarının 3 ayda bir görev bölgemizde çeşitli derneklerin olduğu mahallerde gerçekleştirilmesini beklediklerini ifade etmişlerdir.

Anılan çalışma ve koordinasyon toplantısında Ales, Avignon, Bordeaux, Limoges gibi derneklerimizin katılımıyla Ales Türk-Fransız Spor Derneğinin başkanlığında Marsilya Başkonsolosluğu Futbol turnuvası düzenlemesi hususunda mutabakata varılmıştır.

Ayrıca, 18 Mart 2010 tarihinde Carcassone'da bulunan St. Michel mezarlığındaki şehitliğimizde yapılacak ziyaret ve törenle ilgili olarak da Perpignane Derneğimiz koordinasyon görevini üstlenmiştir. Perpignane Derneğimiz görev bölgemizden ve hatta Fransa'dan gelecek olan tüm dernek başkanları ve vatandaşlarımızı şehitlikte yapılacak anma töreni ve bilahare hepsini biraraya getirecek bir etkinliği düzenlemeyi öngörmektedir.

Anılan çalışma ve koordinasyon toplantısında Mart 2010 sonunda tüm derneklerimizin katılımıyla bir çalışma ve koordinasyon toplantısının Brive la Gaillard'da bulunan derneğimiz tarafından gerçekeştirilmesi kararlaştırılmıştır. Ayrıca Limoges, Narbonne, Beziers, Brive la Gaillard ve diğer bölgedeki birkaç derneğimiz de biraraya gelerek bir bölgesel çatı derneği kurma yönünde adımlar atmayı kararlaştırmışlardır.

Toplantıda dernek başkanlarımıza eğitime verdiğimiz önemi göstermek, kanaat önderi olabileceklerini vurgulamak ve önümüzdeki mahalli seçimlerde aday olmaları halinde desteklenmelerinin kendi menfaatlerine olabileceğini düşündüğümüz ve tanıdığımız görev bölgemizdeki Avukatlar, Doktorlar ve Fransız lisesinde öğretmenlik yapan Türk kökenliler de davet edilmişlerdir. Carcassone şehrinden acil serviste de görev yapan Dr. Hande Noyan, Perpignane'da Avukat olarak görev yapan Neşe Koç ve Şevki Akdağ ile Montpellier şehrinde Avukatlık yapan Fatoş Çetinkaya, Fransız lisesinde Fransız vatandaşı olarak lise öğretmenliği yapan Necmettin Özel ile daha önce Fransız ortaokulunda Fransız vatandaşı olarak görev yapan ancak şimdilik izin almış olan eşi Aliye Özel sözkonusu çalışma toplantısına davet edilmişlerdir. Adıgeçenler toplantıda söz alarak kendilerinin ikinci veya üçüncü nesil olarak tüm eğitim ve öğretimlerini Fransa'da yaptıklarını, Fransız toplumunda önemli bir yere geldiklerini düşündüklerini ifadeyle, derneklerimize derneklerimiz aracılığıyla vatandaşlarımıza her türlü konularda yardımcı olmaya hazır olduklarını, bunu bir görev olarak bildiklerini vurgulamışlar, bu nevi toplantıya ilk defa davet edildiklerini belirterek vatandaşlarımızı temsil eden dernek başkanlarıyla 4 saat süreyle çeşitli konuları paylaşmaktan duydukları memnuniyeti vurgulamışlardır.

Konuya ilişkin 10,11,14 ve 24 Aralık 2009 tarihli Hürriyet Avrupa bakısında Burhan Özkoşar imzasıyla yayınlanan haber kesitleri ekte sunulmaktadır.İlgili Dosyalar

ilxayhmrv2rctl55hsxh5y45nrb topl 111209

Pazartesi - Cuma

08:30 - 12:30

Öğleden sonra şahsen başvuru kabul edilmez.
1.1.2018 Yeni Yıl
2.4.2018 Paskalya Tatili
1.5.2018 İşçi Bayramı
8.5.2018 II. Dünya Savaşı Zafer Günü
10.5.2018 Fransız Dini Bayramı
21.5.2018 Fransız Dini Bayramı
15.6.2018 Ramazan Bayramı 1. gün
14.7.2018 Fransız Milli Bayramı
15.8.2018 Fransız Dini Bayramı
21.8.2018 Kurban Bayramı 1. gün
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2018 Fransız Dini Bayramı
11.11.2018 I.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
25.12.2018 Noel Tatili