E-PASAPORT BAŞVURULARI BİLGİ NOTU, 17.9.2020

E-PASAPORT İŞLEMLERİ HAKKINDA BİLGİ NOTU

E-PASAPORT (YENİ BİYOMETRİK PASAPORT) HAKKINDA DETAYLI BİLGİYE www.konsolosluk.gov.tr İNTERNET SİTESİNDEN YA DA E-PASAPORT ÇAĞRI MERKEZİNDEN (00 90 312 292 29 29) ULAŞABİLİRSİNİZ.

E-PASAPORT BAŞVURUSU YAPABİLMEK İÇİN ÖNCELİKLE İNTERNET SİTESİNDEN RANDEVU ALMAK GEREKLİDİR. RANDEVUSU OLMAYAN VATANDAŞLARIMIZIN E-PASAPORT BAŞVURULARI KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

E-PASAPORT İŞLEMLERİ İÇİN BAŞKONSOLOSLUĞUMUZA BİZZAT GELMEK GEREKMEKTEDİR.

E-PASAPORTLARDA ÇOCUKLARIN ANNE VEYA BABALARININ PASAPORTUNUN REFAKAT HANESİNE KAYDEDİLMESİ MÜMKÜN OLMADIĞINDAN, HANGİ YAŞTA OLURSA OLSUN TÜM BİREYLER İÇİN MÜSTAKİL OLARAK E-PASAPORT DÜZENLENMEKTEDİR.

ESKİ PASAPORTLAR GEÇERLİLİK SÜRELERİNİN SONUNA KADAR KULLANILABİLİR.

E-PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER :

- TÜRK NÜFUS CÜZDANI (büyüklerde nüfus cüzdanının 10 seneden eski olmaması; çocuklarda
ise,15 yaşından itibaren nüfus cüzdanının fotoğraflı olması
zorunludur.)

- 2 ADET 50 X 60 BOYUTUNDA BİYOMETRİK VESİKALIK FOTOĞRAF (Arka fon beyaz)

- MEVCUT PASAPORT

- OTURMA KARTI

- 25 yaş altı öğrenciler için öğrenci belgesi “certificat de scolarité” gerekmektedir.

- Adres gösterir resmi bir belge (EDF/ GDF/ Telefon faturası/ Kira kontratı)

(Adınıza ait adres gösteren resmi belgeniz mevcut değil ise, yanında konakladığınız kişi tarafından Başkonsolosluğumuzda şahsen imzalanacak olan ikamet beyanı, kişinin adresini gösteren resmi bir belge ve kişiye ait kimlik gerekmektedir.)

E-pasaport başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın belirtilen hususlara azami ölçüde özen göstermeleri önemle rica olunur:

1) Üzerinde T.C. kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile pasaport başvurusu yapılması mümkün olamamaktadır. Bu sebeple, pasaport başvurusundan önce bu durumdaki nüfus cüzdanlarının değiştirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla, e-pasaport randevusuna, Nüfus bölümünden nüfus cüzdanı değiştirme işleminin süresi de göz önünde bulundurularak vaktinde gidilmesi önem taşımaktadır.

2) 15 yaşından itibaren nüfus cüzdanları fotoğraflı olmak zorundadır. Fotoğrafsız nüfus cüzdanlarının pasaport işlemlerinden önce yenilenmesi gerekmektedir.

3) 18 yaşından küçük çocuklara pasaport düzenlenebilmesini teminen, her iki ebeveynin Başkonsolosluğumuza birlikte müracaat ederek müsaade vermeleri gerekmektedir. Bu mümkün olamadığı takdirde, başvuru esnasında hazır bulunamayacak olan ebeveyne ait noterden düzenlenmiş muvafakatname ibraz edilmesi gerekmektedir. Eşlerin boşanmış olmaları durumunda ise, çocuğun velayetinin hangi ebeveynde olduğunu gösterir kesinleşmiş mahkeme kararının ibrazı müsterhamdır.

4) Öğrenci olduklarını belgeleyenlerden en fazla 25 yaşını tamamladığı süre sonuna kadar geçerli olmak üzere düzenlenecek pasaportlardan yalnızca pasaport ücreti bedeli ve posta ücreti alınacaktır.

5) Refakatten ayrılacak olan çocuğun, daha önce refakat hanesinde kayıtlı olduğu ebeveynin pasaportunun da müracaat sırasında hazır bulundurulması gerekmektedir. Pasaportun refakat hanesinden ayrılacak olan çocuklar için ayrıca randevu alınmalıdır.

6) Seyahat belgesi ya da geçici pasaport başvurusu; eski (mevcut) pasaport, nüfus cüzdanı, 2 adet fotoğraf (5x6cm, beyaz fonlu) ve uçak bileti ile birlikte yapılmalıdır.

7) Seyahat belgesi düzenlenecek olan kişi 18 yaşından küçük ise, 3. maddede kayıtlı hususlar aynen geçerlidir.

8) E-pasaport başvurularının hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesini teminen, vatandaşlarımızın ICAO standartlarına uygun 2 adet fotoğraf (5x6cm, beyaz fonlu) ve T.C. kimlik numarasını içeren nüfus cüzdanını başvuru sırasında hazır bulundurmaları, ayrıca başvuru formunu eksiksiz doldurmaları önem arzetmektedir.

9) Yeni pasaport defterinin teslim alınması amacıyla Başkonsolosluğumuza müracaatları sırasında vatandaşlarımızın eski (mevcut) pasaportlarını ve e-pasaport başvuru formlarını beraberlerinde getirmeleri gerekmektedir.

10) Pasaportu 5 seneden uzun süredir yenilenmemiş veya kayıp olan vatandaşlarımız için öncelikle bağlı bulundukları ilin NüfusMüdürlüğü Pasaport Şubesi ile yazışma yapılıp alınan cevap sonucunda pasaport yenileme işlemi yapılmaktadır.

Sözkonusu hususlara uyulması e-pasaport başvurusu randevusuna vaktinde gidilmesi açısından önem taşımakta olup, bu şekilde olabilecek gecikmelerin en alt seviyeye indirilmesi amaçlanmaktadır.

T.C. Marsilya Başkonsolosluğu

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 17:00

Konsolosluk işlemleri hakkında hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında +33 4 91 29 00 20 numaralı Başkonsolosluğumuz santral numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz. Mesai saatleri dışında acil ve zorunlu durumlarda ise Başkonsolosluğumuza + 33 6 30 11 34 17 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
25.12.2020 Noel Tatili
1.1.2021 Yeni Yıl
5.4.2021 Paskalya Tatili
1.5.2021 Emek ve Dayanışma Günü
8.5.2021 II. Dünya Savaşı Zafer Günü
13.5.2021 Fransız Dini Bayramı (Ascension) ve Ramazan Bayramı 1. Gün
24.5.2021 Fransız Dini Bayramı (Pentecôte)
14.7.2021 Fransız Milli Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. gün
15.8.2021 Fransız Dini Bayramı (Assomption)
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Fransız Dini Bayramı (Toussaint)
11.11.2021 I.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
25.12.2021 Noel Tatili