“18 Mart Şehitleri Anma Günü” çerçevesinde Carcassonne Şehitliğinde 17 Mart Pazar günü vatandaşlarımızın katılımıyla düzenlenen Törende Marsilya Başkonsolosu Deniz Erdoğan Barım’ın Konuşması

Deniz Erdoğan Barım 17.03.2013
Narbonne Belediye Başkanı,
Gruissan Belediye Başkanı,
Carcassonne Belediye Başkanı,
Paris Büyükelçiliği Askeri, Turizm Ataşeleri,
Başkonsolosluğumuz Din ataşesi,
Türk-Fransız Kültür Dernekleri Başkanları,
Değerli misafirler, değerli vatandaşlar,

Bugün Güney Fransa’nın civar şehirlerinden gelen birçok vatandaşımızla Carcassonne’da toplandık. Katılımın oldukça kalabalık olduğunu görüyor sizlere bu önemli güne göstermiş olduğunuz duyarlılık için teşekkür ediyorum.
Carcassonne Şehitliğimiz yalnızca Fransa’da değil tüm Batı Avrupa’daki tek şehitliğimizdir.
Ayrıca bu seferki organizasyonu üstlenen Narbonne Derneğimiz ile yine bizlere evsahipliği yapan Carcassonne Derneği yetkililerimizle, bugünün gerçekleşmesini sağlayan Türk ve Fransız makamlarına teşekkür ediyorum.
Bugün Türkler için önemli ve anlamlı bir gün…
Bugün Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü kutlamanın ve aynı zamanda mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız.
Bugün burada, bizlere bağımsız yaşadığımız cennet gibi bir vatan bırakabilmek için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi anmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.
Şehitlerimiz sayesinde Türkiye gibi özgür, demokratik ve hukuk devletine sahip olduğumuzu unutmamalıyız.
İçimizde birçoğunun ailesinde şehit var.
Çanakkale Zaferi gibi büyük bir mirasa sahip olan bir millet onunla ne kadar iftihar etse yeridir. Böyle bir iman ve ahlak destanı çıkarabilen bir toplum, en zor şartlarda bile daima toparlanıp dirilme kabiliyetine sahip demektir.
En acı, en yoğun imkânsızlıkların yaşandığı yıllarda, kurtuluş ümidimizin meşalesi olan ve yolumuzu aydınlatan, bu manevi mücadele sonsuz bir denizdir. O denizdir ki her hatırlayışımızda geçmişi bize getiren, tek başına bugünkü ve yarınki nesillere tarih, vatan sevgisi, milli şuur ve milli beraberlik için gerekli bilgiyi ve hassasiyeti kazandıracak kadar büyüktür.
Çanakkale Savaşı, maneviyatın maddiyatı yendiği bir savaştır ve bu dünya tarihi üzerinde de büyük etkilere neden olmuştur.
Ordumuzu zafere taşıyan Mustafa Kemal Atatürk gerçeğini ortaya çıkarmış, milletimiz bu savaşta 500 bin evladını şehit vermiştir.
Türkiye’nin şanlı tarihi boyunca kazandığı zaferlerin, özellikle genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi, geleceğimizin de teminatıdır.
Tarih boyunca yaşanılan deneyimler ortaya koymuştur ki, her ne sebeple olursa olsun savaş, büyük bir yıkımı, insanlık onurunun ayaklar altına alınmasını ifade eder.
Türk Milleti, kendi şehitlerine gösterdiği özeni ve ilgiyi, bu savaşta ölen yabancı askerlere de göstererek, insanlığın yere düşen onurunu da ayağa kaldırmıştır.
İnsanlık, geçmişin hatalarından gerekli dersleri çıkararak, dünyanın çeşitli bölgelerinde süren çatışmaları sonlandırmalı, insanların huzur, sevgi ve kardeşlik içinde bir arada yaşayacakları, barış dolu bir dünyanın temelleri atılmalıdır.
Carcassonne’da yatan şehitlerimiz ise insanlık tarihinin üzücü bir sayfasını teşkil eden 1. Dünya Savaşı’nda esir düşerek Fransa’ya getirilmiş ve o sırada tüm Güney Avrupa’yı kasıp kavurmakta olan salgın hastalıklara yakalanarak vefat etmişlerdir.
Burada bu mezarlıkta, Rum köylü Abdullah oğlu Cafer, Ereğlili Ahmet oğlu Tevfik, Edirneli İbrahim oğlu Sami, Virancıklı Hasan oğlu Mevlüt, Edirneli Mahmut oğlu Mustafa, Bolulu Mehmet Ali oğlu Mustafa, Hendekli Hüseyin oğlu Şuayip ve doğum yerleri bilinemeyen Ahmet oğlu Nazil, Hasan oğlu Halil ile İsmet oğlu Cemal yatmaktadırlar.
Bütün bu kahramanlar, vatanları için savaşırken esir düşerek yâd ellere getirilmişler ve burada hayatlarını kaybetmişlerdir. Onlarla birlikte, vatanlarını savunurken şehit olan ve kanlarının rengi bayrağımızda yaşayan tüm şehitlerimizi saygıyla anıyorum.
Bizleri bu anlamlı günde onurlandıran siz değerli vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.
Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarını ve üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere armağan eden, milletimizin varlığının, birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şükranlarımı sunuyorum.
Ruhları şad olsun.


Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 17:00

Konsolosluk işlemleri hakkında hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında +33 4 91 29 00 20 numaralı Başkonsolosluğumuz santral numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz. Mesai saatleri dışında acil ve zorunlu durumlarda ise Başkonsolosluğumuza + 33 6 30 11 34 17 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
25.12.2020 Noel Tatili
1.1.2021 Yeni Yıl
5.4.2021 Paskalya Tatili
1.5.2021 Emek ve Dayanışma Günü
8.5.2021 II. Dünya Savaşı Zafer Günü
13.5.2021 Fransız Dini Bayramı (Ascension) ve Ramazan Bayramı 1. Gün
24.5.2021 Fransız Dini Bayramı (Pentecôte)
14.7.2021 Fransız Milli Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. gün
15.8.2021 Fransız Dini Bayramı (Assomption)
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Fransız Dini Bayramı (Toussaint)
11.11.2021 I.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
25.12.2021 Noel Tatili