Başkonsolos Deniz Erdoğan Barım'ın THY İstanbul-Marsilya hattının açılış töreninde yaptığı konuşma.

Deniz Erdoğan Barım 04.06.2013
Saygıdeğer Havalimanı Genel Müdürleri,
Sayın Türk Hava Yolları Genel Müdürü,
Sayın Türk-Fransız Ticaret Odası Başkanı,
Saygıdeğer Basın Mensupları,
Hanımefendiler, Beyefendiler,

Öncelikle, bugün aranızda bulunup, bu önemli açılışın tanığı olmaktan memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyor; Marsilya Provence Havalimanı ve Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü kadar ve Türk Hava Yolları Marsilya İdari Kadrosuna da davetlerinden ve içten ağırlamalarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

Bugün burada, bölgedeki Türk vatandaşlarımız tarafından uzun zamandır sabırsızlıkla beklenen çok önemli bir girişimi, İstanbul’u Marsilya’ya bağlayacak Türk Hava Yolları’nın direk uçuş hattının açılışını gerçekleştirmek için toplanmış bulunuyoruz.

Marsilya görev bölgesinde İstanbul-Nice hattından sonra bugün THY’nin Marsilya’ya ilk uçuşuna tanıklık ederek aslında tarihi bir güne de imza atmış oluyoruz.
Ayrıca şunu belirtmek isterim ki THY’nin Marsilya’ya geliş hikâyesi oldukça uzun ve yoğun çabaların sonucudur. Bu çabalarda Marsilya Ticaret Odası ve Marsilya- Provence Havaalanı yönetiminin katkısını da ayrıca vurgulamak ve onlara teşekkür etmek isterim.

Türk Pegasus ve Air France’ın bir süredir faaliyette olan seferlerine ilaveten bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları’nın da İstanbul-Marsilya uçuşlarına başlayacak olması hepimizi çok sevindirmiştir. Aynı sevinci tahminimce Türk vatandaşlarımız kadar Türkiye’ye sık sık seyahat eden, bölgede yaşayan Fransız işadamları, ülkemize ilgi duyan potansiyel Fransız ve yabancı misafirlerimiz de paylaşmaktadır.

20 Mayıs 2013’te kuruluşunun 80. Yıldönümünü kutlayan Türk Hava Yolları, İstanbul üzerinden, 230 uçuş noktasına seferleri bulunan, Avrupa’nın tescil edilmiş en iyi havayolu şirketi ve dünyanın da en seçkin firmalarından biridir.

Ekonomik ve ticari ilişkilerin kurulmasında ve geliştirilmesinde, ülkelerin birbirine yaklaşmasında ulaşım ve taşımacılığın yeri ve bu çerçevede, doğrudan ulaşım hatlarının kurulmasının önemi tartışılmazdır.

İnanıyorum ki her biri Akdeniz’de birer havza olan Türkiye ve Fransa, Türk Hava Yolları’nın bu yeni hattıyla birbirine kavuşacak, bu kaynaşma sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilere de olumlu etkilerde bulunacaktır.

Yüzyıllarca çeşitli kültür ve dinleri bir araya getirip kucaklamış, medeniyetlerin kavşağındaki iki kent olan İstanbul ve Marsilya bugün halkların birbirlerini daha iyi tanıması ve ilişkilerin geliştirilmesi için bir adım daha atmış bulunuyor.

Bu tanışma sadece turizm açısından her iki şehirde de canlılık yaratmakla kalmayacak, ayrıca bu iki ayrı kültürün birbirini daha iyi anlamasına olanak sağlayarak, dünya dostluk ve barışına katkıda bulunacaktır.

Türk ve Fransız makamlarının çabaları ve Marsilya Ticaret Odası’nın desteğiyle Türk Hava Yolları bugün burada önemli bir girişimcilik örneği sergilemektedir. İstanbul-Marsilya Hattı Projesinin hayata geçirilmesinde üstün emek sarf eden Türk Hava Yolları’nı, Türk havacılık sektöründeki öncülükleri, ekonomimize getirdikleri hayat ve tüm dünyanın onayladığı hizmet kalitelerinden dolayı tebrik ediyor, Türk Hava Yolları İstanbul-Marsilya hattının Türkiye ve Fransa’ya ve Fransa’da yaşayan vatandaşlarımıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.

Saygılarımla, teşekkür ederim.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 17:00

Konsolosluk işlemleri hakkında hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında +33 4 91 29 00 20 numaralı Başkonsolosluğumuz santral numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz. Mesai saatleri dışında acil ve zorunlu durumlarda ise Başkonsolosluğumuza + 33 6 30 11 34 17 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
25.12.2020 Noel Tatili
1.1.2021 Yeni Yıl
5.4.2021 Paskalya Tatili
1.5.2021 Emek ve Dayanışma Günü
8.5.2021 II. Dünya Savaşı Zafer Günü
13.5.2021 Fransız Dini Bayramı (Ascension) ve Ramazan Bayramı 1. Gün
24.5.2021 Fransız Dini Bayramı (Pentecôte)
14.7.2021 Fransız Milli Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. gün
15.8.2021 Fransız Dini Bayramı (Assomption)
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Fransız Dini Bayramı (Toussaint)
11.11.2021 I.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
25.12.2021 Noel Tatili