Başkonsolos Deniz Erdoğan Barım'ın Türkiye’nin onur konuğu ülke olduğu bu yıl 92 ncisi düzenlenen Lavanta Fuarı’nın açılış töreninde yaptığı konuşma

Deniz Erdoğan Barım 22.08.2013
Madame le Préfet,
Monsieur le Maire,
Monsieur le Président de la Foire,
Monsieur le Sénateur,
Monsieur le Député et le Président du Conseil Général,
Monsieur le Président de l'Association Culturelle Turque de Digne-les-Bains,
Monsieur le Maire de la ville d’Ordu,
Chers membres de la communauté dignoise,
Mesdames et Messieurs,

C’est un immense plaisir d’être parmi vous aujourd'hui dans ce lieu de réunion traditionnel du peuple de Digne-les-Bains et un grand honneur d’assister à cette 92ème édition de la « Foire de la Lavande » en tant que représentante de la Turquie qui est l’invitée d’honneur cette année. Cette invitation avait été lancée par Monsieur le Maire et le Président de la Foire, il y a deux ans quand j’étais en visite à la Communauté turque de Digne-les-Bains et nous l’avons acceptée avec plaisir.
Dans une telle région offrant généreusement toute la beauté de la nature, cette foire traditionnelle et moderne présente une grande opportunité pour les pays de cultures différentes afin de mieux comprendre les uns les autres avec respect et l’hospitalité.
Cet événement précieux qui nous rassemble aujourd’hui, s’inscrit également dans le cadre des relations Franco-turques et surtout dans le cadre des relations d’amitié et de coopération.
Fondée sur un système démocratique reflétant un mode de vie sur des valeurs universelles, la Turquie depuis son histoire est fondée sur l’expérience de vivre ensemble et sur la compréhension et le respect mutuel des différentes cultures.
Cette rencontre représente un exemple de l'«échange culturel» et une excellente opportunité pour permettre aux citoyens d’origine turque vivant dans cette région, de présenter leur propre culture.
Les coopérations et les relations amicales ont des valeurs non seulement économiques mais aussi culturelles et sociales. Le Consulat Général de Turquie à Marseille continuera, dans l'avenir, à fournir volontairement un soutien de toutes sortes aux événements culturels.
Avant de conclure, je tiens à exprimer mes remerciements à Monsieur le Maire, Serge Gloaguen et Monsieur Bernard Teyssier ainsi qu’au Président de l’Association Turque, Monsieur Hacı Bir. Je voudrais saluer également le groupe traditionnel folklorique d’Ordu qui vient de la Région de Mer Noir en Turquie et qui sera avec nous pendant la Foire et je remercie Monsieur le Maire d’Ordu, d’être présent aujourd’hui ayant accepté l’invitation de la communauté turque dignoise.
Je vous souhaite une semaine pleine de visiteurs et bonne foire.


Sayın Vali,
Sayın Belediye Başkanı,
Sayın Fuar Başkanı,
Sayın Senatör,
Sayın Milletvekili ve Genel Konsey Başkanı,
Sayın Digne-les-Bains Türk Kültür Derneği Başkanı,
Sayın Ordu Belediye Başkanı,
Sevgili Digne Halkı,
Değerli Vatandaşlar,
Bu yıl 92.si düzenlenen Digne-les-Bains “Lavanta Fuarı”na, ülkemizin onur konuğu olarak icabet etmesinden büyük bir onur duyduğumu, Türk ve Fransız Toplumunun değerli üyeleri, sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşadığımı belirtmek istiyorum. Türkiye’nin onur konuğu olarak davet edilmesini, yaklaşık iki yıl önce bölgeye Türk toplumu ile bir araya gelmek için geldiğim sırada Belediye Başkanı ile görüşmemde kararlaştırdık. Bugün burada bu düşünceyi hayata geçirmekten memnuniyet duyuyorum.
Digne-les-Bains “Lavanta Fuarı”nda, doğanın tüm güzelliklerini cömertçe sunduğu bir bölgede, farklı ve zengin kültürlere sahip toplumlarla bir araya geleceğiz. Sevgi ve saygı içerisinde, misafirperverliğin en güzel örneklerinin yaşandığı ve doğanın zenginliklerinin paylaşıldığı bu etkinlikte insanlar birbirlerini tanıma ve anlama imkânı bulacaklar.
Bizleri biraya getiren böylesi anlamlı etkinlikler, iki ülke arasında kültürel ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesinin yanısıra, ülke halkları arasında derin dostluk ilişkilerinin tesisinde önemli bir yer teşkil ediyor.
Bu yıl onur konuğu olarak katıldığımız sözkonusu fuar, gurbetteki değerli vatandaşlarımız açısından daha da farklı bir anlam taşıyor. Bu fuar, bölgedeki Türk toplumunun bir araya gelmesine vesile teşkil ettiği gibi, kültürümüzün çeşitliliğinin sergilenmesi için de önemli bir fırsat yaratmaktadır.
Türk toplumunun değerli mensupları,
Sizler, uzun yıllardan bu yana Fransa’nın ekonomik, kültürel, siyasi ve sosyal hayatına katkıda bulunmaktasınız. Bu anlamda Türk kültür ve geleneklerini yaşatırken bugün bir araya geldiğimiz, bu anlamlı etkinlik vesilesiyle iki ülke arasındaki kültürel alışverişe de önemli bir katkıda bulunuyorsunuz ve Fransa’daki Türk kökenli vatandaşlara da bir örnek teşkil etmektesiniz.
Saygıdeğer konuklar,
Bu yıl, onur konuğu olarak katıldığımız Lavanta Fuarı’nın iki ülke arasındaki bağların özellikle de kültürel boyutuna büyük katkı sağlayacağı ümidindeyim. Bu nedenle, Marsilya Başkonsolosluğu olarak ileride de benzeri kültürel etkinliklere her türlü desteği vermek ve katılımı memnuniyetle teşvik etmek en büyük emelimizdir.
Sözlerimi bitirmeden önce Bölge Valisi Patricia Willaert’e, Digne-les-Bains Belediye Başkanı Serge Gloaguen’e, Fuar Başkanı Bernard Teyssier’e Lavanta Fuarı’na davetleri için, Senatör ve Milletvekillerine, ayrıca vatandaşlarımızın davetini kırmayıp aramızda bulunan Ordu Belediye Başkanına ve Belediye Folklor ekibine, özellikle Digne-les-Bains Türk Kültür Derneği Başkanı Sayın Hacı Bir’e ve değerli Türk toplumu üyelerine emek ve desteklerinden dolayı teşekkür ederim.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 17:00

Konsolosluk işlemleri hakkında hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında +33 4 91 29 00 20 numaralı Başkonsolosluğumuz santral numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz. Mesai saatleri dışında acil ve zorunlu durumlarda ise Başkonsolosluğumuza + 33 6 30 11 34 17 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
25.12.2020 Noel Tatili
1.1.2021 Yeni Yıl
5.4.2021 Paskalya Tatili
1.5.2021 Emek ve Dayanışma Günü
8.5.2021 II. Dünya Savaşı Zafer Günü
13.5.2021 Fransız Dini Bayramı (Ascension) ve Ramazan Bayramı 1. Gün
24.5.2021 Fransız Dini Bayramı (Pentecôte)
14.7.2021 Fransız Milli Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. gün
15.8.2021 Fransız Dini Bayramı (Assomption)
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Fransız Dini Bayramı (Toussaint)
11.11.2021 I.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
25.12.2021 Noel Tatili