Başkonsolos Feriba Duygu Hokkacı Esirgen'in "18 Mart Şehitleri Anma Günü" vesilesiyle Carcassonne Şehitliği'nde yaptığı konuşma.

Feriba Duygu HOKKACI ESİRGEN 19.03.2016

Trèbes Belediye Başkanı Eric MENASSI,

Paris Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Kurmay Yarbay Emin Ali ULAŞ,

Din Hizmetleri Ataşesi Ahmet SAÇINTI,

Carcassonne Türk-Fransız Kültür Derneği Başkanı İbrahim ÖZTÜRK,

Dernek Başkanları,

Din görevlileri ve öğretmenlerimiz,

Değerli vatandaşlar,

Bugün burada, Çanakkale başta olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi anmak üzere toplanmış bulunuyoruz.

Biraraya geldiğimiz bu yer, Avrupa’nın batısındaki tek şehitliğimizdir. Bu nedenle, burada olmamızı sağlayan, bugüne kadar şehitliğimize sahip çıkan herkese, tüm kurumlara, bizlere evsahipliği yapan vatandaşlarımıza, Carcassonne Derneğine ve Trèbes Belediyesine şükranlarımızı sunuyorum.

Bugün, Türk tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’ni kutladığımız, tüm şehitlerimizi andığımız, onlara minnettarlığımızı dile getirdiğimiz bir gündür. Çanakkale’de verilen mücadele, yazılan destan, milletimizin en kutsal değerleri arasındaki yerini almıştır. Bize düşen görev, bırakılan bu mirasa ve değerlerimize sahip çıkmak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmaktır.

Çanakkale Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş, tarihin akışı üzerinde belirleyici bir rol oynamıştır. Bu zafer Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasına zemin hazırlayan bir azmin mücadelesidir.

Türk milleti birlik ve beraberlik içinde birçok zorluğun üstesinden gelmiş, hiçbir zaman esaret altına girmemiş ve tarihe yön veren parlak zaferlere imza atmıştır. Çanakkale'de ortaya konulan ruh, milli mücadelede de kendini göstermiş, bütün fertleriyle el ele veren milletimiz Atatürk önderliğinde zafere ulaşmıştır.

Çanakkale Savaşı yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir. Elde edilen zaferin büyüklüğünün yanısıra, bedeli de ağır olmuştur. Savaşın getirdiği ekonomik zararların yanında, üç yüz bine yaklaşan kayıpla, milletimizi, yüz binden fazla öğretmen, mülkiyeli, tıbbiyeli gibi aydınımızdan da yoksun bırakmış,yetişmiş bu insanların eksikliği Cumhuriyetin kurulduğu dönemde önemli ölçüde hissedilmiştir.

Aynı şekilde, Birinci Dünya Savaşı da insanlık tarihinin üzücü bir sayfasını teşkil etmiştir. Bu savaş sırasında vatanı uğruna mücadele verirken esir düşerek Fransa’ya getirilmiş ve hayatlarını burada kaybetmiş olan kahraman şehitlerimiz Carcassonne’daki bu mezarlıkta yatıyorlar.

Onları da isimleri ile anmak istiyorum;

Rum köylü Abdullah oğlu Cafer, Ereğlili Ahmet oğlu Tevfik, Edirneli İbrahim oğlu Sami, Virancıklı Hasan oğlu Mevlüt, Edirneli Mahmut oğlu Mustafa, Bolulu Mehmet Ali oğlu Mustafa, Hendekli Hüseyin oğlu Şuayip ile doğum yerleri bilinemeyen Ahmet oğlu Nazil, Hasan oğlu Halil ve İsmet oğlu Cemal. Ruhları şad olsun.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerimi burada tamamlarken, milli birliğimizin beraberliğimizin en güzel örneği olan Çanakkale Zaferi’nin 101. yıldönümünde ve birlikte idrak ettiğimiz “Şehitleri Anma Günü”nde,

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Çanakkale’de ve dünyanın dört bir yanındaki şehitliklerde yatan, ülkemizin bağımsızlığı, bütünlüğü ve Cumhuriyetimiz uğruna canlarını feda eden kahraman Türk ordusunun mensubu şehitlerimizi, ülkemizin esenliği, yurttaşlarımızın can ve mal güvenliği için canlarını feda eden şehit polislerimizi, hak ve menfaatlerimizi koruma uğruna görev yaparken çeşitli ülkelerde hain saldırılara maruz kalan Dışişleri Bakanlığı mensubu şehitlerimizi, yurdumuzun en ücra köşelerinde insanımızı aydınlatma yolunda fedakarca görev yaparken şehit edilen öğretmenlerimizi minnet, şükran ve saygıyla anıyor, kendilerine Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhları şad olsun.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 17:00

Konsolosluk işlemleri hakkında hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında +33 4 91 29 00 20 numaralı Başkonsolosluğumuz santral numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz. Mesai saatleri dışında acil ve zorunlu durumlarda ise Başkonsolosluğumuza + 33 6 30 11 34 17 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
25.12.2020 Noel Tatili
1.1.2021 Yeni Yıl
5.4.2021 Paskalya Tatili
1.5.2021 Emek ve Dayanışma Günü
8.5.2021 II. Dünya Savaşı Zafer Günü
13.5.2021 Fransız Dini Bayramı (Ascension) ve Ramazan Bayramı 1. Gün
24.5.2021 Fransız Dini Bayramı (Pentecôte)
14.7.2021 Fransız Milli Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. gün
15.8.2021 Fransız Dini Bayramı (Assomption)
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Fransız Dini Bayramı (Toussaint)
11.11.2021 I.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
25.12.2021 Noel Tatili