Türkiye Cumhuriyeti

Marsilya Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayrami Kutlandi , 20.05.2009

(23 NİSAN 1920 – 23 NİSAN 2009)

 

 

Görev bölgemizde "23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı" öğretmenlerimiz ve derneklerimizce gerçekleştirilen etkinliklerle 18 Nisandan itibaren  kutlanmaya başlanmıştır.

 

23 Nisan perşembe günü Marignane ile Marsilya'dan 2 öğretmenimizin başkanlığında 20 ilkokul ve ortaokul Türk öğrencilerinden oluşan bir grup Başkonsolosluğumuzu ziyaret etmişlerdir. Yaklaşık 20 yıl sonra tekrar öğrencilerimizin 23 Nisan vesilesiyle Başkonsolosluğumuzu ziyaret etmesi, bölgedeki Okul Aile Birliği Dernek ve üyeleriyle  başta ebeveynleri olmak üzere vatandaşlarımızı memnun etmiştir. Başkonsolosluğumuzda yaklaşık 3 saat kalan öğrencilerimizden Ecole Saint-André Barnier CE1 öğrencisi Funda GÖZÜTOK sembolik olarak Başkonsolosluk makam odasında Başkonsolos koltuğuna oturarak Başkonsolos görevini yerine getirmiştir. Çocuklar tarafından konuşmalar yapılarak şiirlerin okunmasından sonra öğrenciler, öğretmenlerimiz, Okul Aile Birliği Derneği Başkanları ve bazı ebeveynler Başkonsolosluk ikametgahında ağırlanmış ve çocuklarımıza hediyeler verilmiştir.

 

25 Nisan Cumartesi günü Aussillon- Mazamet bölgesinde 6 derneğimizin katılımıyla gerçekleştirilen 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramın etkinliklerine T.C. Marsilya başkonsolosu Özer AYDAN  bizzat katılmıştır.

Öğle vakti bando mızıka takımı eşliğinde şehir meydanında ve sokaklarda 3 saat süre ile yapılan gösteri yürüyüşünden sonra Marsilya Başkonsolosu Özer AYDAN Aussillon Belediye Başkanı ile görüşmeler yapmıştır. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramızın Fransızları ve bölgedeki diğer yabancıları de cezbettiği gözlenmiştir.

 

 

26 Nisan Pazar günü Dignes- les- Bains şehrinde  yapılan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine Başkonsolos Özer Aydan’ı temsilen Muavin Konsolos Sabiha Kaçamak katılmıştır. Yaklaşık 3 saat süren ve 300'den fazla kişinin katıldığı görülen etkinlikte adıgeçen şehir Belediye Başkanı ve bazı Encümen üyelerinin de hazır bulundukları gözlenmiştir.

 

1 Mayıs Cuma günü Marignane’da düzenlenen 23 Nisan etkinliğine T.C. Marsilya Başkonsolosu Özer AYDAN bizzat iştirak etmiştir.

 

3 Mayıs Pazar günü Marsilya'da yapılan 23 Nisan etkinliklerine Başkonsolos Özer Aydan’ı temsilen Muavin Konsolos Çağatay Nadir SARAÇ ve Başkonsolosluğumuz mensupları katılmıştır.

 

 

 

Vatandaşlarımızın, özellikle çocukların yoğun ilgisini çeken 23 Nisan etkinliklerinde programlar genel olarak Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu, İstiklal marşımızın ve Fransız yetkililerin katılması halinde Fransa milli marşının çalınmasından sonra Türk, Fransız ve diğer ülke çocuklarının katıldığı çeşitli gösterilerle kutlanmıştır.

 


İlgili Dosyalar :