Türkiye Cumhuriyeti

Marsilya Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Dernek Başkanları Ile Toplantı. , 18.06.2009

T.C. MARSİLYA BAŞKONSOLOSLUĞU GÖREV BÖLGESİNDEKİ TÜRK-FRANSIZ KÜLTÜR DERNEKLERİNİN BAŞKANLARININ KATILIMIYLA  BAŞKONSOLOSLUĞUMUZDA YAPILAN KOORDİNASYON VE ÇALIŞMA TOPLANTISI.

(30 MAYIS 2009 CUMARTESİ)

 

Görev bölgemizde kâin olup Başkonsolosluğumuzda kayıtlı bulunan 45 Dernekten 26'sı anılan çalışma toplantısında başkanları ve/veya başkan yardımcıları tarafından temsil edilmişlerdir.

 

Toplantı "Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşları ve Şehitlerimiz" için bir dakikalık saygı duruşu ve "İstiklal Marşı"nın okunması ile açılmış ve sonra yaklaşık 4,5 saat süren koordinasyon ve çalışma toplantısı yapılmıştır.

 

T.C. Marsilya Başkonsolosu Özer AYDAN Dernek Başkanlarına hitaben yaptığı açılış konuşmasında, vatandaş temsilcileriyle bir kez daha bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirmiş ve Başkonsolosluğumuzun Büyükelçiliğimizin talimat ve bilgileri ışığında, işbirliği içinde vatandaşlarımızın yaşamlarını huzur ve rahatlıkla sürdürebilmeleri için gerekli çalışmalarda  bulunduğunu, bu çerçevede vatandaşları temsil eden Dernek Başkanlarımız ile temaslara önem atfederek, Dernek Başkanlarımız aracılığıyla vatandaşlarımızın  sorunlarını dinlemek üzere bu toplantının düzenlendiğini belirtmiştir.

 

Dernek Başkanlarımız çalışma ve koordinasyon toplantısı vesilesiyle birbirlerini tanıma fırsatını bulmuşlar, vatandaşlarımıza yönelik ortak projeler üretme imkânlarını araştırmışlardır. Ayrıca Dernek Başkanlarımız şimdiye kadar gerçekleştirmiş oldukları faaliyetler ve önümüzdeki dönemde öngörülen etkinliklere ilişkin olarak özet bilgiler vermişlerdir. Görev bölgemizdeki 23 Nisan, Kutlu Doğum Haftası, Türk Günü ve Türkiye'yi tanıtım günleri adları altında yıl içerisinde gerçekleştirdikleri muhtelif etkinlikleri özetlemişlerdir.

 

Dernek Başkanlarımızdan bir kısmı bulundukları bölgedeki Valilik ve Belediye ile temaslarının çok kısıtlı olduğunu, bunun da Derneğin merkezinin geliştirilmesi ve öngörülen etkinlikler açısından zorluklar yarattığını, giderek ikinci ve/veya 3.nesle Dernek yönetiminde söz sahibi olmaları için kapılarını açtıklarını, kadınlara yönelik projeleri gerçekleştirmeye başladıklarını, Derneklerin daha çekici olması için geniş kapsamlı ve çok amaçlı etkinliklere yöneldiklerini, belirtmişlerdir. Bazı Dernek Başkanlarımız bulundukları bölgede 3000 m2'nin üstünde arsalar veya binalar alarak çok amaçlı Dernek binaları yaptıklarını ve bu sayede bölgedeki diğer yabancı toplumları da kültürel ve sportif etkinliklerin içine dahil ettiklerini vurgulamışlardır.

 

Toplantıya ilk defa katılan biri Nice şehrinden, diğeri Toulouse şehrinden gelen ve Türk-Fransız Kültür Derneklerinin başkanlığını yapan kadın Dernek Başkanları, üyelerinin çoğunluğunun Fransız olduğunu da vurgulayarak Türkiye'yi çok yönlü tanıtıcı amaçlı gerçekleştirdikleri etkinlikleri anlatarak diğer Dernek Başkanlarına hedef tayin etmelerine katkıda bulunmuşlardır.

 

Toplantı sonunda Başkonsolosluk görev bölgesinde bazı derneklerin bir çatı altında bir araya gelerek ortak projeler üretmeleri, 4 yıldan beri yapılamayan Başkonsolosluk Futbol Turnuvasının yeniden başlatılarak gençlerimizin sportif faaliyetlere yönlendirilmeleri, gençlerimizin eğitimlerine ağırlık verecek şekilde cezp edici unsurların yaratılması, Fransız vatandaşlığını da haiz olan vatandaşlarımızın Fransa'da seçme ve seçilme haklarını kullanmaları için bir dizi cezp edici etkinliklerin hazırlanması, Derneklerimizin işadamlarımızın kurduğu Derneklerle de yakın işbirliğini sürdürmeleri konularında ilke kararlarına varılmıştır.

 

Dernek Başkanlarımız Derneklerimizce düzenlenen etkinliklere başta Başkonsolos olmak üzere Başkonsolosluk olarak aktif bir şekilde katılınması konusunda ısrarlı talepte bulunmuşlardır. Yıl içerisinde yapılacak 23 Nisan, Kutlu Doğum Haftası, Türkiye'yi tanıtma günleri veya haftaları, Türk müziği ve folkloru gibi etkinlikler vesilesiyle yıl içinde her Derneğin bir kere ziyaret edilmesi ve vatandaşlarımızla bilgilendirme ve sorunlarını dinleme toplantılarının düzenlenmesi hususunda da mutabakata varılmıştır.

 

Saat 11.00'de başlayıp saat 15:00'da biten koordinasyon ve çalışma toplantısı sırasında  Dernek Başkanlarımız Başkonsolosluğumuz ikametgahında  hazırlanan bir açık büfe çerçevesinde misafir edilmişlerdir. Dernek başkanlarımızın hemen hemen tümünün 700-800 km (Bordeaux, Limoges, Brive la Gaillarde ) gibi mesafelerden gelmiş olmaları takdire şayan olarak değerlendirilmiştir.