Türkiye Cumhuriyeti

Marsilya Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Bordeaux Tkm Ön Açılışını Başkonsolos Yaptı. , 23.11.2010

 

Fransa’nın Bordeaux kentinde faaliyetlerini sürdüren Bordeaux ve Çevresi Türk Kültür Merkezi yönetiminin uzun uğraşılar sonucunda satın almış olduğu şatonun ön açılışını Marsilya Başkonsolosu Berris Ekinci yaptı. Asıl açılışın ise tadilattan sonra görkemli olarak yapılacağı bildirildi.

Bordeaux’da bulunan Başkonsolos Berris Ekinci, Din Hizmetleri Ataşesi Hüseyin Avni Böge ve derneklerden sorumlu Memur Hurşit Şenocak  Türk Kültür Merkezini ziyaret ettiler. Türklerin yoğun oturduğu Bordeaux’nun Banliyösü olan Lormont’ta yeni satın alınan şatonun ön açılışını da yapan Başkonsolos Ekinci ilk önce kadınlar ile bir araya geldi. Şatoda toplanan bir grup kadın Başkonsolosa evlerinde yaptıkları çeşitli pasta türlerinden ikramda bulundular. Başkonsolos Ekinci kadınlara yaptığı kısa konuşmasında “Bordeaux’da kalabalık Türk yaşıyor. Kadınlarımız da aktif bir şekilde sosyal ortamda yerini almalıdır. Bu yüzden siz bayanların derneklerin yönetiminde görev almanızı istiyorum. Gerekirse Fransız siyaset hayatına da giriniz” dedi. 

Lyon Din Hizmetleri Ataşesi Hüseyin Avni Böge ise; geçmişte Hacda yaşadığı bir anekdotunu şöyle anlattı; “Eşini kaybeden bir hacı telaş içinde karısını arıyordu. Hacıya telaş etmesine gerek olmadığını bulunabileceğini söylememe rağmen panikte olan hacı paralarının karısında olduğunu söyledi. İşte sizde sadece para saklayan olmayın. Aktif ve sosyal hayatta yerinizi alarak üretken olunuz”.

Bordeaux ve Çevresi Türk Kültür Merkezi Başkanı Davut Kılınç ve yönetimi Başkonsolos ve beraberindekilere sabah kahvaltısı ikram etti. Daha sonra yeni satın alınan şatoyu gezdirerek bina hakkında ve şatoda yapacakları tadilattan sonra hizmet alanlarındaki projelerini anlattılar. Şatoyu çok beğenen Ekinci, binanın çok yönlü değerlendirmeye müsait olduğunu söyleyerek, vatandaşlarımızın kendilerini ve ülkemizi iyi değerlendirmelerini istedi.

Konuya ilişkin 23 Kasım 2010 tarihli Hürriyet Gazerisinin Avrupa baskısında, Gazeteci Burhan ÖZKOŞAR imzası ile yayınlanan haberin kesiti ilişiktedir.

İlgili Dosyalar :