Türkiye Cumhuriyeti

Marsilya Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Başkonsolostan Tanışma Toplantısı. , 01.12.2010

Marsilya Başkonsolosu Berris Ekinci (sağdan ikinci), beraberinde Lyon Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Hüseyin Avni Böge (sağda) Dernek temsilcileriyle Bordeaux’da toplantı yaptı.

Marsilya Başkonsolosu Berris Ekinci bölgesinde en kalabalık Türkün yaşadığı 750 kilometre uzaklıktaki Bordeaux’ya gelerek bölgede faaliyetlerini sürdüren derneklerin yöneticileriyle tanışma toplantısı yaptı.

 

 

Fransa’da, Marsilya Başkonsolosu Berris Ekinci bölgesinde en kalabalık Türkün yaşadığı 750 kilometre uzaklıktaki Bordeaux’ya gelerek bölgede faaliyetlerini sürdüren derneklerin yöneticileriyle toplantı yaptı. Espace Citoyen Genicart salonunda yapılan toplantıya Başkonsolos Ekinci’nin yanı sıra Lyon Din Hizmetleri Ataşesi Hüseyin Avni Böge’de katıldı. Görevine başladıktan sonra ilk olarak Bordeaux’ya gelen Başkonsolos derneklerin yöneticileriyle tanışarak yeni gelen genelgeler ve uygulamalar hakkında bilgi verirken vatandaşların sorunlarını da dinledi.

 

Toplantıda derneklerin yönetimlerinde seslenen Başkonsolos Ekinci “Görev bölgemde en kalabalık Türkün yaşadığı Bordeaux’da sizlerin toplu başarılarınızın olduğunu gördüm. Güzel atılımlarınız var. Fransız mercilerle olan yakın ilişkileriniz oldukça sevindiricidir. Bunu devam ettirmenizi istiyorum” dedi. Lyon Din Hizmetleri Ataşesi Böge ise konuşmasında “Sizlere hizmet vermek için buradayız. Görevimizi ilgilendiren her konuda bize başvurabilirsiniz” dedi.

 

Halen kullanılmakta olan eski pasaportların bu yılın sonuna kadar Kasım 2014 yılına geçmemek kaydıyla uzatılmakta olduğunu söyleyen Başkonsolos Ekinci, 31 Aralık 2010 tarihinde eski pasaportlara uzatmanın yapılmayacağını bildirdi. Öte yandan Elektronik Pasaportların verilmesine başlandığını söyleyen Başkonsolos Ekinci “Önceden randevu almak kaydıyla çocuklar dahil maalesef uzakta olsa 750 kilometre yolu yaparak Başkonsolosluğumuza bizzat gelmeniz gerekiyor” dedi.

 

Haftanın bir gününde geçici bir memur isteyen vatandaşlara şu anda bunun mümkün olmadığını söyledi.  


Başkonsolosun toplantısına Bordeaux’da faaliyetlerini sürdüren derneklerin temsilcileri katılarak Başkonsolosa sorunlarını aktardılar.


Konuya ilişkin 29 Kasım 2010 tarihli Hürriyet Gazetesinin Avrupa baskısında, Gazeteci Burhan ÖZKOŞAR imzasıyla yayınlanan haberin kesiti ilişiktedir.

İlgili Dosyalar :