Türkiye Cumhuriyeti

Marsilya Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Fransa’da Yeni Göreve Başlayan Marsilya Başkonsolosu Berris Ekinci Bölgesindeki Üniversite Mezunu Ikinci Nesil Türklere Başkonsolosluk Rezidansında Tanışma Yemeği Verdi. , 20.12.2010

20 Aralık 2010 tarihli Hürriye gazetesinin Avrupa baskısında Burhan ÖZKOŞAR imzasıyla yayınlanan haber aşağıda sunulmuştur.

Fransa’da yeni göreve başlayan Marsilya Başkonsolosu Berris Ekinci bölgesindeki üniversite mezunu ikinci nesil Türklere başkonsolosluk rezidansında tanışma yemeği verdi.

FRANSA’da göreve başladıktan sonra vatandaşları yerinde ziyaret ederek sorunlarını dinleyen Marsilya Başkonsolosu Berris Ekinci Güney Fransa’da yerleşik üniversite mezunu ikinci nesil Türkleri Başkonsolosluk rezidansında toplantıya davet ederek tanışma yemeği verdi.

Başkonsolos Berris Ekinci ve yardımcısı Muavin Konsolos Sabiha Kaçamak’ın Başkonsolosluk'ta birlikte karşıladıkları ikinci nesil Türkler'in değişik şehirlerden geldikleri bildirildi. Başkonsoloslukta buluşan gençler yeni göreve başlayan Başkonsolos Ekinci'nin yanı sıra birbirleriyle de tanışmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler. 

Başkonsolosluktaki yemekli toplantıya şehir planlamacısından, mühendis, mimar, avukat, doktor, mali müşavir ve bankacıya kadar değişik meslek gruplarından gençler katıldılar. Yemekte değişik güncel konular tartışılırken Fransa’da yaşayan Türkler'in Fransız sosyal ve siyasi yaşamına aktif katılmalarının önemi üzerinde duruldu. Bu doğrultuda gerekli çalışmalar yapılması kararlaştırıldı, ve bu buluşmaların düzenli bir şekilde ve daha da genişleyerek devam etmesi hususunda ortak bir anlayış ortaya çıktı. Bir sonraki toplantının şubat ayı içerisinde yine Marsilya Başkonsolosluğu'nda yapılması kararlaştırıldı.