Türkiye Cumhuriyeti

Marsilya Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

EVLİLİK DIŞI DOĞUM BİLDİRİMİ , 07.10.2016

EVLİLİK DIŞI DOĞAN ÇOCUĞUN NÜFUSA KAYDI İÇİN ANNE VE BABANIN BAŞKONSOLOSLUĞUMUZA “BİRLİKTE VE ŞAHSEN” BAŞVURMALARI MECBURİDİR.

GEREKLENLER

- Yeni doğan çocuğun Doğum Belgesinin aslı (Acte de Naissance Copie Intégrale)

  (Önemli Not: Extrait d’acte de naissance ile işlem yapılmamaktadır).

 - Anne ve babanın Nüfus Cüzdanlarının asılları ve arkalı önlü fotokopileri

 - Türk vatandaşı olmayan Fransız uyruklu anne ve babalar için:

             - Doğum Belgesi (Acte de Naissance Copie Intégrale - 3 aydan eski olmamalıdır)

            - Fransız Kimlik Kartı ya da Fransız Pasaportu (Carte d’identité française ou passeport   français en cours de validité)

- Anne veya baba Fransa dışında başka bir devletin vatandaşı ise, pasaportunun aslı, Oturum Kartı ve Doğum Belgesi (Acte de Naissance Copie Intégrale - 3 aydan eski olmamalıdır. Yabancı annenin bekar olduğunu gösterir belge "certificat de célibat"

 - Anne ve babanın adreslerini gösterir resmi bir belge(EDF/ GDF/ Telefon Faturası / Kira kontratı belgelerinden herhangi biri yada evinde ağırlayan kişi tarafından yazılıp imzalanacak ikamet beyanı –attestation d’hébérgement- ve kimlik fotokopisi)

 -  İşlem masrafı : 6 € (Şahsen başvurularda nakit, posta ile başvurularda “Mandat Cash”) .

 ÖNEMLİ NOT

  • ÇOCUĞUN NÜFUSA KAYIT İŞLEMİ YAKLAŞIK BİR HAFTA SÜRMEKTEDİR.
  • ÇOCUĞUN NÜFUS CÜZDANI, NÜFUSA KAYIT İŞLEMİNDEN SONRA VELİSİ TARAFINDAN İSTENMESİ HALİNDE DÜZENLENMEKTE OLUP, ANCAK TALEP EDİLMESİ DURUMUNDA VE ÖDEMESİ YAPILDIKTAN SONRA EV ADRESİNE POSTALANMAKTADIR.
  • DOĞUM KAYDINDAN SONRA ÇOCUĞUN NÜFUS CÜZDANININ POSTA İLE GÖNDERİLMESİ TALEP EDİLİYORSA 8,51€’LUK DAHA MANDAT CASH ÖDEMESİ GÖNDERİLMELİDİR.
  • NÜFUS CÜZDANI İLE BİRLİKTE PASAPORT DA TALEP EDİLİYORSA NÜFUS CÜZDANININ BAŞKONSOLOSLUĞUMUZDAN ALINACAĞI TARİH İÇİN www.konsolosluk.gov.tr ADRESİNDEN SABAH 8:30-12:00 SAATLERİ ARASINDA BİR SAAT DİLİMİNE E-PASAPORT RANDEVUSU ALINMALIDIR.