Türkiye Cumhuriyeti

Marsilya Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

ASKERLİK İLK TECİL (ERTELEME), 05.09.2016

ÇİFTE VATANDAŞLARA MAHSUS ASKERLİK ERTELEMELERİ

 

Türk vatandaşlığının yanı sıra Fransız vatandaşlığına da sahip olan vatandaşlarımızın, bu durumu Başkonsolosluğumuzun vatandaşlık servisine bildirmeleri ve nüfuslarına kaydettirmeleri gerekmektedir.

Aynı zamanda Fransız vatandaşlığı bulunan vatandaşlarımızın askerlik tecilleri bir defada 38 yaşına kadar yapılabilinir.

Gereken Belgeler: Çifte vatandaş olarak askerlik erteleme işlemleri için şahsın bizzat gelmesi gerekir. Hiçbir şekilde posta ile yapılmaz.
- Pasaportun aslı (Türk veya Fransız pasaportu), 1'er adet fotokopileri ile Türkiye’ye giriş-çıkış damgalarının bulunduğu sayfaların 1'er adet fotokopileri.
- Nüfus cüzdanı aslı ve önlü arkalı 1 adet fotokopisi. (nüfus cüzdanının fotoğraflı ve T.C. kimlik numaralı olması gerekmektedir)
- Fransız kimlik kartı aslı ve önlü arkalı 1 adet fotokopisi.
- 2 adet fotoğraf
- Yabancı devlet vatandaşlığını hangi tarihte kazandığınızı gösterir kimlik bilgilerini içeren ‘’Certificat de  Nationalite’’  veya üzerinde  Fransız  vatandaşlık kaydının bulunduğu “  Acte de Naissance  Copie İntegrale ”  belgesinin 2 adet fotokopisi.

- 18 yaşından önce Fransa’ya gelenler için: Fransa’ya giriş yaptıkları tarihi gösteren belge (ofii belgesi veya Fransa’ya ilk giriş yaparken üzerinde kayıtlı olduğu anne, baba pasaportu veya Fransız makamlarından alınmış bir belge) ve 1'er fotokopileri.

- Çalıştığınızı Gösterir Belge (Güncel Tarihli Olacaktır En Az 3 Aylık) : Certificat de Travail Veya Bulletin De Salaire Veya K-Bis’inizin (1 Adet Fotokopisi)


 

OTURMA KARTINA SAHİP TÜRK VATANDAŞLARIMIZDAN İSTENEN BELGELER

 Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, ilk askerlik ertelemelerini; 20 yaşına girdiği yılın Ocak ayından itibaren kayıtlı bulundukları Başkonsolosluğa aşağıda belirtilen belgelerin asıllarıyla birlikte şahsen başvurarak yaptıracaklardır. İlk erteleme başvurusu sırasında gereken belgeler

 İLK  ERTELEME ŞAHSEN YAPILACAKTIR:

1-TÜRK PASAPORTU  (İŞLEMLİ SAYFALARININ, TÜRKİYE’YE GİRİŞ ÇIKIŞ MÜHÜRLERİNİN BULUNDUĞU SAYFALARIN 1 ADET FOTOKOPİSİ)

2- TÜRK NÜFUS CÜZDANI (ARKALI ÖNLÜ  1 ADET FOTOKOPİSİ)

3- OTURMA ÇALIŞMA KARTI  (EN AZ ÜÇ AY SÜRELİ OLACAK) (ARKALI ÖNLÜ 1 ADET FOTOKOPİSİ)

4-  2 ADET FOTOĞRAF

5- ÇALIŞTIĞINIZI GÖSTERİR BELGE (Güncel Tarihli Olacaktır en az 3 aylık) : CERTIFICAT DE TRAVAIL VEYA BULLETIN DE SALAIRE VEYA K-BIS’İNİZİN (1 ADET FOTOKOPİSİ)

6-  ADRESİNİZİ KANITLAYAN BELGE ( EDF VEYA TELECOM VEYA KİRA MAKBUZU)