Türkiye Cumhuriyeti

Marsilya Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİ İŞLEMLERİ, 21.10.2016

DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİ BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER

Fransa’da yasal oturma ve çalışma müsaadesini haiz, işçi, işveren veya gemi adamı olarak toplam en az üç yıl (365x3=1095 gün) çalışan askerlik yükümlüsü vatandaşlarımız, Dövizle Askerlik Hizmetinden yararlanmak üzere Başkonsolosluğumuza aşağıda belirtilen belgeler ile birlikte randevu alarak şahsen başvurabilirler.

Net  1095 gün hesaplanırken,  Türkiye’de geçirilen günlerin toplam sayısının belgede belirtilen çalışma süresinden düşülmesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak hesaplama sonucunda, çalışma süresi yeterli olmayan ( 1095 günden daha az) vatandaşlarımız, eksik kalan süre kadar çalıştıktan sonra başvurularını yapabilirler

YÜKÜMLÜ VATANDAŞLARIMIZIN www.konsolosluk.gov.tr ADRESİNDEN RANDEVU ALMALARI ZORUNLUDUR. RANDEVUSUZ BAŞVURULAR KABUL EDİLMEYECEKTİR. ALINACAK RANDEVULAR TEK KİŞİLİKTİR. REFAKATÇİ OLARAK SEÇİLEN KİŞİLERİN BAŞVURULARI KABUL EDİLMEYECEKTİR.

BELGELER GÜNCEL TARİHLİ (YENİ TARİHLİ) OLACAKTIR

ÇİFTE VATANDAŞLAR İÇİN

1- Certificat de nationaité française veya Acte de naissance avec la mention de l’acquisition de nationalité française

2- T.C. KİMLİK KARTININ ASLI ve arkalı-önlü 1 adet fotokopisi (üzerinde T.C. kimlik numarası ve fotoğrafı olmayan nüfus cüzdanları için 2 adet fotoğrafla nüfus gişelerinden sıra numarası alınmalıdır.)

3- FRANSIZ KİMLİK KARTININ ASLI ve 2 adet arkalı-önlü fotokopisi

4-  GEÇERLİ FRANSIZ veya  TÜRK PASAPORTUNUN ASLI ve fotoğraflı sayfanın, Türkiye’ye giriş çıkış mühürlerinin bulunduğu sayfaların 1 adet fotokopisi (geçerlilik tarihi geçmiş olabilir)

5- Son 6 ay içinde çekilmiş 3 ADET VESİKALIK FOTOĞRAF

6- CERTIFICAT DE TRAVAIL (İşçilik Belgesinin) Aslı 

7- FICHE DE PAIE (en son maaş pusulasının) ve 1 adet fotokopisi

8- RELEVE DE CARRIERE (Hizmet döküm belgesi)
belgesinin aslı (İş durumunuza göre; CARSAT ve RSI, Organic, MS teşkilatından temin edilmeli (Diğer işlerde çalışanlar bağlı oldukları özel kurumlardan almalıdırlar.)


SADECE TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN

1- T.C. KİMLİK KARTININ ASLI ve arkalı-önlü 1 adet fotokopisi (üzerinde T.C. kimlik numarası ve
fotoğrafı olmayan nüfus cüzdanları için 2 adet fotoğrafla nüfus gişesinden sıra numarası alınmalıdır.)

2- OTURMA-ÇALIŞMA KARTININ ASLI ve 1 adet arkalı-önlü fotokopisi

3- GEÇERLİ TÜRK PASAPORTUNUN ASLI ve fotoğraflı sayfanın, Türkiye’ye giriş çıkış mühürlerinin bulunduğu sayfaların 1 adet fotokopisi

4- Son 6 ay içinde çekilmiş 3 ADET VESİKALIK FOTOĞRAF

5- CERTIFICAT DE TRAVAIL (İşçilik Belgesinin) Aslı ve 1 adet fotokopisi

6- FICHE DE PAIE (en son maaş pusulasının) ve 1 adet fotokopisi

7- RELEVE DE CARRIERE (Hizmet döküm belgesi) belgesinin aslı (İş durumunuza göre; CARSAT ve RSI, Organic, MS teşkilatından temin edilmeli (Diğer işlerde çalışanlar bağlı oldukları özel kurumlardan almalıdırlar.)

ÖNEMLİ NOT:

BAŞVURU SIRASINDA TÜRKİYE'DE GEÇİRİLEN SÜRELER HARİÇ OLMAK ÜZERE EN AZ 3 YIL YASAL OLARAK (SİGORTALI) ÇALIŞTIĞINI RELEVE DE CARRIERRE BELGESİ İLE ISPATLAMAYANLARIN BAŞVURULARI KABUL EDİLMEYECEKTİR.

ÖDEME ŞARTLARI;20 yaşından itibaren 38 yaşına kadar başvuranlar: 1.000 Avro tutarındaki döviz miktarını peşin olarak ödeyebileceklerdir.

38 yaşını tamamlamamış ve daha önceki mevzuatlar çerçevesinde bir veya birden fazla taksit ödemesi yapan yükümlülerin başka bir işlem yapmaları gerekmemektedir. Bu durumda ki yükümlülerin kesin terhis veya askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılma işlemleri Askerlik Şubesi Başkanlıklarınca yapılacaktır.

Yapılmış taksit ödemelerinin 1000 Avro üzerinde kalan miktarı iade edilmeyecektir. 

38 yaş üstü olup da herhangi bir başvurusu bulunmayanlar 1.000 Avro ile yeniden başvurabilirler.

38 yaşını tamamlamış ve daha önce dövizle askerlik başvurusunda bulunmuş ancak ödemelerini tamamlamadığı için dövizle askerlik kapsamı dışında bırakılanlar başvuru tarihi itibariyle dövizle askerlik şartlarını haiz olmaları kaydıyla, en geç 31 Aralık 2017 (dahil) tarihine kadar başvuru yapmak suretiyle herhangi bir ödeme yapmadan dövizle askerlikten yararlanabilirler.


Dövizle askerlik ücretinin tamamını ödeyenler, Türkiye’ye kesin dönüş yapabilirler.

Net 1095 gün çalışma süresi hesaplanırken, Türkiye’de geçirilen günlerin toplamı net çalışma süresinden düşülmektedir. Bu şekilde yapılacak hesaplama sonucunda, çalışma süresi yeterli olmayan ( 1095 günden daha az) vatandaşlarımız, başvuruları alınmaz.

Örnek: İbraz edilecek çalışma belgesine göre işe başlama tarihi: 01.01.2010

Belgenin düzenlendiği tarih ise : 01.01.2016

Yani toplamda 1095 gün (3x365) çalışılmış.

Türkiye’ de geçirilen süreler;

2010 yılında 30 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

2011 yılında 30 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

2012 yılında 15gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

----------------------------

Toplam: 75 gün

Çalıştığını belgelediği süre zarfında Türkiye’de toplam 75 gün kalmış ise; 1095-75 = 1020 gün net olacağından başvuru kabul edilmeyecektir. Bu durumda başvurunun, Türkiye’ye gitmeden en az 75 gün daha çalıştıktan sonra yapılması gerekmektedir.

Her ne sebeple olursa olsun ( yıllık izin, tatil, iş vs.) Türkiye’de geçirilen süre toplamdan düşülmektedir.

ÖNEMLİ NOT 1) YÜKÜMLÜ VATANDAŞLARIMIZIN www.konsolosluk.gov.tr ADRESİNDEN RANDEVU ALMALARI ZORUNLUDUR. RANDEVUSUZ BAŞVURULAR KABUL EDİLMEYECEKTİR.

2) ALINACAK RENDEVULAR TEK KİŞİLİKTİR. REFAKATÇİ OLARAK SEÇİLEN KİŞİLERİN RANDEVULARI KABUL EDİLMEYECEKTİR.

3)EKSİK BELGEYLE GELEN VATANDAŞLARIMIZIN BAŞVURULARI KABUL EDİLEMEYECEKTİR. 

4)PAZARTESİ GÜNLERİ MUHABİR BANKA KAPALI OLDUĞU İÇİN BAŞVURU ALINAMAMAKTADIR.

5)AYNI ZAMANDA FRANSIZ VATANDAŞLIĞI BULUNAN VATANDAŞLARIMIZIN DÖVİZLE ASKERLİK BAŞVURUSU ÖNCESİNDE, DAHA ÖNCE BİLDİRİM YAPILMADIYSA , FRANSIZ VATANDAŞLIKLARININ BİLDİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR.