Türkiye Cumhuriyeti

Marsilya Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Başkonsolos Feriba Duygu Hokkacı Esirgen'in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yaptığı konuşma, 23.04.2016

 

Sayın Belediye Başkanı, Sayın Belediye Meclis Üyesi

Sayın Dernek Başkanı ve Dernek Yöneticileri,

Saygıdeğer Öğretmenlerimiz ve Din Görevlileri,

Değerli Vatandaşlar, Sevgili Çocuklar,

 

Bugün, milli egemenliğimizin simgesi, Cumhuriyetimizin temel taşı olan ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 96’ıncı yıldönümünü ve ulu önder Atatürk’ün geleceğimizin teminatı çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Bu güzel günde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Burada bulunan çocuklarımızın bir kısmı 23 Nisan vesilesiyle Başkonsolosluğumuzu da ziyaret ederek, bu özel günün coşkusunu bizlere bir süre önce yaşattılar.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920’de, vatanın dört bir yanından Ankara’ya gelen seçilmiş temsilcilerle açılmış, Meclis Başkanlığına Mustafa Kemal Atatürk seçilmiştir. Böylece, Türk Milletinin tarihinde yeni bir dönem açılmış ve yeni devletin temelleri atılmıştır. Milli iradeyi temsil eden Meclisin açılışı ile başlayan bu süreç, ulusal birliğin sağlanması ve Cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanmıştır.

 

Atatürk, 23 Nisan 1924'te bu tarihin bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, bu bayramı bundan 5 yıl sonra 1929’da çocuklara armağan etmiştir. 50 yıl sonra, UNESCO'nun 1979 senesini Çocuk Yılı olarak ilan etmesinin ardından bayram, tüm dünya çocuklarının da katılımıyla, uluslararası düzeye taşınmıştır. Böylece 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm dünya çocukları için barış, sevgi ve kardeşlik gibi temel değerlerin yoğun biçimde yaşandığı ve daha iyi bir dünya özleminin dile getirildiği güzel bir vesile haline gelmiştir.

 

Bağımsızlığı için büyük savaş vermiş bir millet olarak, Cumhuriyetimizin değerini bilmek, onu yaşatmak ve gelecek nesillere daha müreffeh, güçlü ve modern bir Türkiye bırakmak en önemli görevimizdir. Çocuklarımızın da bizden sonra çağdaş dünyanın iyi eğitimli bireyleri arasında yerlerini alacaklarına, kendilerini geliştirerek, bilgiye, öğrenmeye ve yeniliklere açık olacaklarına, aklın, bilimin yol göstericiliğinden ayrılmayacaklarına inancımız tamdır. Cumhuriyetimiz, birliğimiz, bütünlüğümüz ve değerlerimiz onlara emanettir.

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı en içten duygularla kutluyor, bu vesileyle, Cumhuriyetimizi bize armağan eden ulu Önder Atatürk’ün aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyor, bugünkü kutlamada emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.