Türkiye Cumhuriyeti

Marsilya Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Başkonsolos Deniz Erdoğan Barım'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yaptığı konuşma, 23.04.2014

Değerli veliler, sevgili çocuklar,

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına katılan sizleri T.C. Marsilya Başkonsolosluğu mensupları adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuş ve Mustafa Kemal Atatürk bu anlamlı günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan ederek çocuklarımıza armağan etmiştir.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, büyük anlamlarla yüklüdür. Dünya çocuklarının katılımıyla bu sene 36.sı Gaziantep’te gerçekleştirilecek olan 23 Nisan kutlamaları, barış ve kardeşlik gibi yüksek değerlerin içtenlikle paylaşılmasına, genç nesillerin birbirlerini erken yaşta tanıyarak dostluk köprülerini oluşturmalarına, farklı kültürlerin buluşmasına ve kaynaşmasına bir vesile teşkil etmektedir.

Çocuklar insanlığın umudu, geleceği ve en önemli hazinesidir. Çocuklarımızın eğitimi için atacağımız her olumlu adım, yaşadığımız ülkeye ve Türkiye’ye olumlu bir katkı olacaktır. Eğitim konusunu ne kadar ciddiye alır ve benimsersek yarınlara o denli güvenle bakabilir, bireysel ve ulusal hedeflerimize yaklaşabiliriz. Sizin bu ülkedeki varlığınız, etkinliğiniz Türkiye için bir kazanç ve övünç vesilesidir.

Kutlama etkinliklerini düzenleyen Sayın Öğretmenlerimize, Okul Aile Birliği Yönetim Kuruluna, Dernek Yöneticilerine, emeği geçen herkese ve bugünün en önemli aktörleri olan, aydınlık yarınlarımızın teminatı sevgili çocuklarımıza çok teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.